Czy cena świec idzie w parze z ich jakością?

W sklepach możemy znaleźć świece z każdej półki cenowej. Bez problemu dostaniemy kolorową, całkiem ładną święcę za 10 złotych, ale nie brakuje także takich za kilkaset złotych. Czy naprawdę różnica w ich składzie jest tak duża, że wymaga takie przebitki cenowej? Może ulegamy tylko sprawnemu marketingowi marek?

Czy cena świec idzie w parze z ich jakością?

I tak i nie. Fakt, najgorsze świece to te najtańsze. Wykonane są zwykle z parafiny (czyli z odpadów powstałych w wyniku rafinacji ropy naftowej), która podczas spalania wydziela rakotwórczy benzen. Knoty używane w takich świecach często mają metalowy trzon, który w wyniku spalania uwalnia mikrocząsteczki metalu, które mogą uszkadzać nasze płuca i powodować np. astmę. Często zawierają także sporą ilość sztucznych barwników i aromatów, przez co mogą nas uczulać i podrażniać nasze zmysły. Tanie świece są po prostu trujące. Inwestując kilka, kilkanaście złotych więcej zapewniamy bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.

Sytuacja komplikuje się natomiast w przypadku droższych świec. Nie są one zwykle szkodliwe, ale często można spotkać bezpodstawne obietnice składane na opakowaniach przez producentów. To, że świeca jest ekologiczna, nie zawsze znaczy, że jest wegańska i wykonana tylko z naturalnych składników. W ramach oszczędności zdarza się, że producenci zastępują olejki eteryczne, sztucznymi mieszkankami zapachowymi.  Niestety, ale powoduje to, że świece absolutnie nie nadają się do aromaterapii. W wyniku procesów chemicznych olejki te pozbawiane są wszystkich swoich drogocennych właściwości. Niektórzy do wosku roślinnego, dodają stearynę – tłuszcz zwierzęcy, przez co produkt nie nadaje się do użytku dla wegan i przyczynia się do cierpienia zwierząt.

Warto więc przejrzeć skład, z jakiego została wykonana świeca, bo może się okazać, że świeca o wartości poniżej 100 złotych, ma zdecydowanie lepszy skład niż ta za 300 złotych. Czasami decyduje o tym siła marki, a czasem drogie dodatki.

Co powinna zawierać dobra świeca?

  • Naturalny wosk roślinny
  • Lecznicze olejki eteryczne
  • Bawełniany knot
  • Opakowanie przyjazne środowisku

Tylko taki produkt jest wart swojej ceny. Każdy poważny, odpowiedzialny producent udzieli Wam wszelkich informacji o swoim produkcie – nie bójcie się pytać. W kwestiach zdrowia i stanu naszej planety nie warto chodzić na kompromisy. Opłaca się to także pod względem ekonomicznym. Skrupulatne czytanie opisów może sprawić, że sporo zaoszczędzimy, wybierając mniej znanego, ale profesjonalnego producenta, który zapewni nam w pełni naturalny, bezpieczny produkt. Pamiętajcie, że dobrej jakości świece oprócz swojego pięknego wyglądu, powinny wnosić do naszego życia aromaterapeutyczne właściwości.

All comments