Dlaczego olejki eteryczne, a nie zapachowe?

Świece zapachowe są w Europie niezwykle popularne – wykorzystuje się je, jako element uzupełniający aranżacje wnętrz, tworzą przyjemny klimat, a także można je użyć do masażu. Niestety większość świec sprzedawanych na rynku zawiera sztuczne, syntetyczne mieszanki zapachowe, które nie mają nic wspólnego z naturą i mogą powodować alergię i podrażnienia. Producenci decydują się na ten zamiennik, głównie ze względów ekonomicznych. Sztuczne olejki są znacznie tańsze od tych naturalnych, a pachną podobnie. Powinniśmy sobie jednak zadać pytanie, czy warto zaoszczędzić kilka złotych i truć siebie i swoich bliskich? Wybierając naturalne olejki eteryczne, nie tylko sobie nie szkodzimy, ale możemy naprawdę sporo zyskać!

Olejki eteryczne a zapachowe – jaka jest różnica?

Olejki eteryczne są najcenniejszym składnikiem roślin. To one nadają im woń, a w przypadku owoców, także smak. Pobudzają zmysły i harmonizują pracę naszego organizmu. Substancje te pozyskuje się metodą destylacji z różnych części roślin. W przypadku rozmarynu są to liście, w przypadku cytryny - owoce. W innych przypadkach może to być korzeń (cynamon), a nawet kwiaty (lawenda). Obecnie na świecie olejki eteryczne wytwarza się z aż 200 gatunków roślin! Stosuje się je w kosmetyce, kulinariach, a nawet farmacji.

Warto zapamiętać – olejki eteryczne to w 100% naturalne wyciągi z roślin, owoców i kwiatów. Bez chemicznych dodatków i niezidentyfikowanych domieszek. Świece z ich dodatkiem mogą być wykorzystywane w aromaterapii.

Olejki zapachowe to mieszanina olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych. Nie posiadają one właściwości leczniczych, a służą w zasadzie wyłącznie aromatyzacji pomieszczeń. Tylko nieliczni producenci testują laboratoryjnie swoje olejki, dlatego nie powinny być one wykorzystywane do masaży i kąpiel. Nie zaleca się również stosowania ich jako kosmetyki, gdyż mogą uczulać. W aromaterapii nie mają one żadnego zastosowania, gdyż poprzez dodanie sztucznych dodatków, olejki tracą swoje zdrowotne właściwości.

Świece z olejkami

Niestety, do produkcji większości świec stosowane są olejki zapachowe. Tylko nieliczni producenci decydują się na wykorzystanie olejków eterycznych w swoich produktach. Dzieje się tak głównie dlatego, że pozyskanie naturalnych wyciągów eterycznych jest niezwykle kosztowne. Warte jednak swojej ceny, gdyż dają świecom znacznie szersze zastosowanie. Mogą być one wówczas wykorzystywane do masażu i aromaterapii.  W zależności od wybranego zapachu mają one ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia, a także wykazują właściwości lecznicze.

Przy wyborze świec należy kierować się nie tylko rodzajem olejków i ich procentową zawartością, ale także tym z jakiego wosku zostały wylane. Tylko świece z naturalnych wosków (pszczelego, sojowego czy sojowo-kokosowego) mają pozytywny wpływ na aurę naszego otoczenia, gdyż nie wydzielają trujących związków.

All comments