Aromaterapia każdego dnia

Już w starożytnej Grecji olejki eteryczne były stosowane przy licznych terapiach. Ojciec medycyny, Hipokrates zwykł mawiać, że pachnąca kąpiel i masaż z użyciem aromatycznych olejków to najlepszy sposób do dobre zdrowie. Starożytni medycy wierzyli w moc ziół, zapachów i aromatów. Po blisko dwóch i pół tysięcy latach ta wiedza jest nadal aktualna, a wysoka dostępność produktów sprawia, że sami z niej możemy czerpać każdego dnia.

Żyjemy w biegu, ciężko jest nam się stosować do złotej rady Hipokratesa. Pachnące kąpiele zostały zastąpione przez szybkie prysznice, a na masaż zwykle nie mamy czasu. Dobrym początkiem w aromaterapii mogą się okazać natomiast… świece zapachowe. Nie wymagają naszego zaangażowania, nie musimy poświęcać im czasu. Wystarczy je odpalić i poczekać aż aromatyczne związki zaczną się uwalniać.

Moc zapachów – najpopularniejsze aromaty

Lawenda

Przywędrowała do naszego kraju z basenu Morza Śródziemnego. Obecnie, największym producentem lawendy w Europie są Francuzi. Olejek z kwiatów lawendy ma właściwości nie tylko uspokajające, ale także przeciwbólowe i antyseptyczne. Lawenda ma zbawienny wpływ na kobiecy układ rozrodczy – reguluje cykl miesiączkowy i pomaga przy objawach menopauzy.

Drzewo Sandałowe

Niezwykle zmysłowy olejek z drzewa sandałowego ma silne właściwości uspokajające i przeciwzapalne. Pozyskiwany z drewna zachowuje wszystkie swoje najlepsze, egzotyczne właściwości i sprawia, że jego aromat jest dla nas niezwykle odprężający. Przywraca harmonie zarówno w naszym organizmie, jak i w naszej psychice.

Cytryna

Hodowana była już w starożytnym Rzymie i przez wieki towarzyszy nam jako aromatyczny dodatek kulinarny i bogate źródło witaminy C. Niewiele osób wie, że zapach olejku cytrynowego wspiera walkę organizmu ze stanami depresyjnymi i lękowymi, a także dzięki swoim bakteriobójczym właściwością oczyszcza atmosferę w naszym domu. Mikroby są wszędzie, dlatego oprócz regularnego sprzątania, dobrze oczyścić atmosferę za pomocą zapachowej świecy z dodatkiem cytrynowego olejku eterycznego.

Cedr

Początkowo Cedr rósł tylko w Himalajach, jednak jego piękny wygląd i zapach sprawił, że ludzie szybko spopularyzowali go na świecie. Ciepły, balsamiczny aromat odstrasza owady, a także ma działanie silnie przeciwalergiczne i antyseptyczne! To właśnie dlatego, świece z dodatkiem olejków cedrowych są szczególnie popularne wiosną i latem.

Natura podarowała nam tysiące olejków i zapachów, które wspierają nas w walce z codziennymi przeciwnościami losu. Szybki tryb życia, nowe technologie i rozwój miast sprawiają, że zapominamy o tym, jak wiele naturalnych skarbów otacza nas każdego dnia. Świece eteryczne mogą być wstępem do świata aromaterapii – krainy, w której zmysły czerpią całymi garściami. To ciekawa alternatywa, wobec syntetycznych środków, które nas otaczają. Warto się czasem zatrzymać, pozwolić sobie odetchnąć, wyznaczyć nowe cele. Droga ma sens tylko wtedy, gdy na jej końcu czeka na nas coś wyjątkowego.

All comments