Dlaczego świeca ekologiczna?

Świece to bardzo klimatyczny dodatek, który doskonale komponuje się z każdym wystrojem mieszkania. Stylowe wzornictwo, przyjemny zapach, elegancka symbolika – to zaledwie część z licznych atutów świec. Często zadajemy sobie jednak pytanie, czy jest sens inwestować w świece więcej niż kilka/kilkanaście złotych. Kształt zwykle mają ten sam, czasem nawet pachną podobnie. Co takiego mają w sobie świece ekologiczne, że mimo wyższej ceny tak wiele osób się na nie decyduje?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że w przypadku świec zapachowych określenie „ekologiczny”, to zwykle nie tylko pusty frazes, który jest stosowany w promocji. Różnica między zwykłą parafinową świecą a ekologiczną jest taka, że ta pierwsza jest zwykle trująca! Nawet jeśli jest pięknie zaprojektowana, a wykonana z chemicznych półproduktów, to każde palenie tej świecy źle wpływa na nasze ciało. W wyniku spalania się sztucznej parafiny uwalania się rakotwórczy benzen, a poprzez wdychanie cząsteczek ołowiu z metalowego knota możemy doprowadzić nawet do astmy. Barwniki i olejki syntetyczne również zbyt dobrze nie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach, gdzie stosujemy parafinowe świece. W tym marketingowym natłoku informacji ciężko się nam czasami odnaleźć – co ważne, droższy produkt wcale nie oznacza, że jest on lepszy!

Ekologiczna świeca – czyli jaka? Czym się charakteryzuje?

Im krótszy skład świecy, tym dla nas lepiej. Jej głównym składnikiem powinien być naturalny wosk – pszczeli, sojowy lub tak jak w naszym przypadku, sojowo-kokosowy. Roślinne woski palą się znacznie dłużej, dlatego są bardziej opłacalne w codziennym użyciu. Knot powinien być wykonany z najwyższej jakości bawełny, aby się nie łamał, nie spalał za szybko i nie uwalniał zbędnych cząsteczek (jak w przypadku knotów ołowianych). Elementem zapachowym powinny być naturalne olejki eteryczne. Nie aromatyczne, nie zapachowe – tylko eteryczne! Jedynie wtedy mamy gwarancję, że wdychany przez nas zapach jest naturalny, a nie powstały w wyniku chemicznej obróbki. Takie świece mogą być wykorzystywane w aromaterapii – sztuce poprawiania fizycznego i psychicznego samopoczucie za pomocą zapachów. Jeśli wykorzystujemy świece w celach ozdobnych, to dlaczego nie skorzystać z dobrodziejstwa olejków w nich zawartych?

Ekologia to nie tylko wysokiej jakości skład!

Dobry skład to fundament zdrowej ekologii. Będąc świadomym przemian na naszej planecie, nie tylko klimatycznych, ale także społecznych, powinniśmy spojrzeć na kilka innych elementów. Kupując świece, wybierajmy te, gdzie dostawcy przestrzegają zasad ochrony praw człowieka i przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju globalnej społeczności. Świadomość społeczna z roku na rok jest coraz wyższa i wierzymy, że jesteśmy świadkami zielonej rewolucji.

Ważny jest także sposób produkcji świec – to, dlatego dużo większą popularnością cieszą się ręcznie wylewane świece. Mniejsza ilość maszyn nie tylko zmniejsza produkcyjny ślad węglowy, ale także pozwala skrupulatnie kontrolować każdy etap powstania każdego egzemplarza.

All comments