Czy świece zapachowe są bezpieczne?

W naszej kulturze świece to nieodłączny element każdej uroczystości. Nadają uroku otoczeniu i wprowadzają podniosły nastrój. Coraz częściej wykorzystujemy je nie tylko podczas romantycznych kolacji czy klimatycznych wieczorów, ale stają się one elementem wystroju naszego mieszkania i towarzyszą nam niemal codziennie. Można więc zadać sobie pytanie – czy świece zapachowe są bezpieczne?

Wszystko zależy od składu świecy, którą decydujemy się kupić. Idealny produkt powinien składać się tylko z tego, co naturalne – wosku, bawełnianego knota i olejków eterycznych. Na rynku można znaleźć wiele ekologicznych świec z wosku sojowego, a ostatnio pojawiły się także świece sojowo-kokosowe, które skradły nam serce. Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii pozyskiwane są w naturalny sposób, dzięki czemu w wyniku ich spalania nie musimy się martwić o szkodliwe substancje chemiczne. Bawełniane knoty z kolei nie uwalniają toksycznych substancji do naszego otoczenia. Wszelkie inne dodatki mają negatywny wpływ na nasz organizm.

Na jakie „dodatki” do świec powinniśmy szczególnie uważać?

Ropa naftowa

Większość świec sprzedawanych na naszym rynku to niestety świece parafinowe. Parafina powstaje w wyniku zebrania odpadów powstałych w procesie rafinacji ropy naftowej i jest wykorzystywana jako zamiennik wosku. Dzieje się to oczywiście ze względów ekonomicznych – kilogram parafiny kosztuje zaledwie 2% tego, co kilogram wosku pszczelego. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że paląc świece parafinowe, uwalniamy do atmosfery wiele toksycznych związków w tym rakotwórczy benzen. Niestety tak – jeśli decydujemy się na poprawę nastroju świecami z marketu, zwykle sobie bardziej szkodzimy niż pomagamy.

Ołów

Metal ten wykorzystywany jest do produkcji knotów jako ich rdzeń – dzięki temu dłużej się palą i rzadziej łamią. Producenci świec nie są zobowiązani do podania zawartości ołowiu w świecach, dlatego często wykorzystują go, jako prosty sposób na zaoszczędzenie środków podczas produkcji. Niestety, drobne cząsteczki ołowiu w atmosferze podrażniają i uszkadzają płuca, prowadząc do astmy i innych chorób płuc.

Aromaty i barwniki

Zapachowe świece dostępne w marketach zwykle są dodatkowo barwione sztucznymi substancjami. Robi się to, aby przyciągnąć naszą uwagę i barwą wywołać skojarzenie z zapachem. Niestety zwykle także zapach nie ma nic wspólnego z naturą. Dodane są bowiem sztuczne olejki aromatyczne, które nie mają nic wspólnego z naturą – zostały wytworzone w laboratoriach.

Wybierając świece, nie warto kierować się ich ceną, najważniejszy jest skład. Stosowane w życiu codziennym mają nam przecież poprawiać nastrój i samopoczucie, a nie po cichu nas truć. Warto podpytać producenta o jakość wykorzystywanego wosku, olejków i knotów. Jeśli z jakiś względów nie chce udzielić nam niezbędnych informacji, lepiej zrezygnować z zakupu. Nawet najładniejszy design nie zrekompensuje nam szkód, jakie wyrządzić może trefny skład.

All comments